Od czego zależy cena OC

Wiek, doświadczenie w prowadzeniu samochodem oraz przeszłość ubezpieczenia to nie wyłączne składniki, jakie kształtują cenę umowy ubezpieczeniowej. Jednakowo istotne jest to, jakim podróżujesz samochodem, a na pewno, jaką ma on pojemność silnika. Im jest większa, tym więcej zapłacisz za polisę. Już na etapie kupienia pojazdu zastanów się, czy potężne auto będzie Ci potrzebne. Niewątpliwie, jeśli obowiązkowo musisz podróżować samochodem terenowym z dużą pojemnością silnika, nie prowokujemy Cię do zmiany decyzji. Licz się niemniej jednak z tym, że za OC zapłacisz o wiele więcej aniżeli za propozycję na mały, miejski samochód.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Właścicielom aut z potężną objętością silnika przypisuje się większe niebezpieczeństwo sprawienia szkody. Przy wyższej objętości samochód może osiągać większą prędkość. Ubezpieczyciele przyjmują więc stereotypowe założenie: każdy kto ma takie samochód, wcześniej bądź później będzie pragnął przetestować jego możliwości na drodze.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Koszt OC dla samochodu z objętością silnika ponad 3500 cm3 może być przeszło 60% większa aniżeli dla auta z objętością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu ubiegłego roku właściciele aut płacili średnio za polisę OC:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Patrząc na opisany podział łatwo zauważyć, iż cena odpowiedzialności cywilnej nagle wzrasta przy objętości silnika ponad 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy zwyżki za auto z ogromną objętością silnika są jednakowe dla modszych i starszych kierowców samochodów? Zrealizowaliśmy kalkulację składek polis odpowiedzialności cywilnej na przykładzie dwóch posiadaczy pojazdów w odmiennym wieku. Obaj właściciele posiadają bliźniaczy samochód: Volkswagena Golfa z 2007 roku (w  czasie kalkulacji przerabialiśmy tylko objętość jego silnika).
Doświadczony 45-letni kierowca z maksymalnymi zniżkami zapłaci za najkorzystniejsze OC odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od roku posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu i nie ma nadal ulg w OC powinien się liczyć ze znacząco większą ceną za obligatoryjne OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja można zauwazyć różnica pomiędzy najtańszym i najdroższym OC dla młodego właściciela wynosi ok 50%. W sytuacji 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości zwyżek są zbliżone, ale tylko procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni użytkownicy aut muszą zapłacić więcej za ochronę pojazdu z znaczącą objętością silnika. Niestety najmłodsi posiadacze muszą w związku z tym wygrzebać z portfela zdecydowanie więcej gotówki. W związku z tym, to z pewnością oni muszą pomyśleć, czy nie korzystniej na start nabyć nieco “słabszy” pojazd.
A co z posiadaczami pojazdów, jacy mają aktualnie samochód z znaczną pojemnością silnika i nie planują go zmieniać? Rekomendujemy im porównanie ofert kilku towarzystw ubezpieczeniowych i wybór tego, jakie będzie najmniej surowe w wycenie ryzyka ubezpieczeniowego.