Jak bezpiecznie jeździć samochodem w czasie zimy

Okres zimowy na ulicach żąda od kierowców odpowiedniego przygotowania auta a także większej czujności podczas kierowania. Zimową porą zdarza się największa ilość stłuczek, w szczególności w mieście, gdzie ruch podczas godzin szczytu jest wielki.
Czy, by bez ryzyka podróżować zimą, wystarczy tylko podróżować wolniej i ostrożniej? Zachęcamy do zaznajomienia się z paroma radami, które uproszczą jazdę samochodem podczas zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na jezdniach obowiązkowo powinno się zrobić badanie techniczne auta. Podróż zimą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większa część posiadaczy pojazdów respektuje tę regułę.
Warto również zwrócić uwagę na działanie hamulców. Jeżeli hamulce funkcjonują nierówno, łatwiej utracić kontrolę nad autem i wypaść z drogi podczas hamowania. Nierówne działanie hamulca jest niezauważalne podczas lata oraz jesieni – zimą może doprowadzić do zdarzenia drogowego czy stłuczki.
Najlepiej przed zimą zorganizować wymianę klocków hamulcowych. Nasza wypożyczalnia samochodów prowadzi wypożyczanie pojazdów, jakie są na bieżąco serwisowane u sprawdzonych mechaników samochodowych.
Przed wypożyczeniem każdego auta, potwierdzamy jego stan techniczny, by zagwarantować klientom najwyższy komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, jakim rusza się samochodem w czasiew zimy wydaje się mało istotny, tymczasem warto pamiętać o jednej regule. Gdy prowadzący będzie zbyt silnie wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami w pierwszej kolejności się rozgrzeje a także roztopi, a później zamarznie, tworząc lód. Potrafi to doprowadzić do powstania kłopotów jeszcze przed odjechaniem z parkingu. Pojazd zakopie się jeszcze bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
W pierwszej kolejności nie panikować i zbyt mocno nie naciskać pedału gazu, gdyż to może tylko pogorszyć sprawę. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    na początku należy wyprostować koła,
•    później ostrożnie nacisnąć pedał gazu.
•    gdy pojazd pocznie się zakopywać, powinno się    żywo wcisnąć sprzęgło,
•    potem należy kolejny raz nacisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Przesadna brawura jest najczęstszą przyczyną wypadków  w ciągu zimy. Powinno się zachować stosowny odstęp, w szczególności w mieście, gdzie dynamizm na ulicy jest większy. Nawet najlepszy i doświadczony prowadzący powinien zachować ostrożność podczas jazdy, nie tylko przez wzgląd na kiepskie warunki na trasie, ale także na postępowanie pozostałych kierowców.
Niełatwo założyć postępowanie każdego z uczestników ruchu, dlatego najlepiej w czasie zimy zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Niezależnie od innych aut na ulicy, atencję kierowcy powinna być skoncentrowana na pieszych i rowerzystach.
By uniknąć zdarzenia drogowego zachowaj większy odstęp. Ten banalny krok zezwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i większego poziomu bezpieczeństwa.

Nasza wypożyczalnia prowadzi wynajem pojazdów dostawczych a także osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wypad w góry, przygotowaliśmy opcję wypożyczenia łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia