Bezgotówkowe wynajęcie pojazdu zastępczego

Uczestniczyłeś w zdarzeniu drogowym, jaki nie stał się z Twojej winy a Twój samochód jest obecnie w naprawie? Jeśli samochód jest Ci niezbędny do codziennego działania, nie musisz się martwić – przysługuje Ci samochód zastępczy, którego koszt pozostanie pokryty przez polisę odpowiedzialności cywilnej sprawcy zdarzenia drogowego.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2011 roku o samochód zastępczy z OC sprawcy może starać się każdy, kto uczestniczył w stłuczce spowodowanej poprzez stronę przeciwną oraz w jej rezultacie został wyzbyty środka transportu. Bez znaczenia jest to, do jakich zamiarów własnych czy zawodowych korzystasz z pojazdu. Jak już ustalisz, iż brak auta naraża Cię na niedogodności, masz możesz ubiegać się o samochód zastępczy.

Jakie dokumenty należałoby dodać do wniosku o wynajem auta zastępczego?
Podanie o pojazd zastępczy masz prawo złożyć bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeń, gdyż takiego rodzaju wyjście w ofercie ma ponadto niemało warsztatów oraz wypożyczalni samochodowych. Część z nich poza tym oferuje tę usługę bezkosztowo zdając sobie sprawę, iż nie każdy może sobie pozwolić na trwający kilkanaście dni najem pojazdu, a w następnej kolejności podejmują się rozwiązać sprawę zwrotu kosztów prosto z TU sprawcy.

By pozyskać zastępczy pojazd będziesz musiał wypełnić kilka formalności. Pamiętaj więc, by zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny uszkodzonego auta,
  • numer i datę szkody,
  • dane polisy OC winowajcy,
  • kwit z zakładu ubezpieczeń z informacją o przyjęciu zgłoszenia do likwidacji i ewentualności pożyczenia auta.

O czym należy pamiętać wynajmując pojazd zastępczy?
Pojazd zastępczy przysługuje Ci bez względu na to, w jakich celach korzystasz ze swego pojazdu na co dzień, aczkolwiek wyłącznie wówczas, gdy nie masz innego środka transportu. Gdy posiadasz inne auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej opcji. Pamiętaj też o tym, że Twój tymczasowy środek transportu nie może być samochodem wyższej klasy niż to, jakiego właścicielem jesteś, natomiast opłata za wynajem nie może przekraczać średniej stawki na rynku.

Czas korzystania z wozu zastępczego
Ponadto korzystać z najętego samochodu możesz już od dnia powstania kolizji, aż do czasu zabrania swego auta z naprawy lub w przypadku, kiedy wystąpi szkoda całkowita, nawet do chwili nabycia nowego samochodu.
Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe wykaże, że zbyt długo zwlekałeś z decyzją to ma prawo odmówić całego zwrotu świadczenia.